Věra Komárová

Věra Komárová, spolumajitelka společnosti Dermacol

ROZHOVOR S VĚROU

Příběh Věry

Věra se od studia jazyků a života v Itálii, přes koketování s klášterním životem dostala až k práci, která ji chytla za srdce. Její manžel ji pro její marketingový talent (ten tehdy uplatňovala ve firmách jako Ferrero, Kinder nebo TicTac) nasměroval do své vlastní firmy. A rozhodně se nespletl.

I přes rodinnou zátěž – Komárovi mají tři děti a jejich vztah se kvůli rodinné firmě musel nutně proměnit – se Dermacol po desítkách let drží na špici tuzemského kosmetického průmyslu. Zakladatelka firmy, Olga Knoblochová, které je dnes přes téměř devadesát let, je pro Věru živoucím vzorem – celý život prý povzbuzovala lidi, rozdávala pozitivní energii a rady. 

A jaké byly Věřiny začátky ve vedení firmy? Prvních pár měsíců se na „dosazenou” Věru dívali skrz prsty. „Hodně jsem si pobrečela. Musela jsem vyhazovat a získávat si důvěru. Tak za 4 měsíce začal tým fungovat, v práci jsem tehdy byla klidně i 16 hodiny.

První dva roky byly těžké, ale naučila jsem se toho nejvíc.” Fascinující oáza pro ni byla laboratoř, kde kosmetika vznikala v rukách zkušených řemeslníků. Na mateřskou nikdy nešla, pomáhala chůva. „Manžel chodil dál domů do půlnoci a nedokázala jsem si tenkrát vydupat změnu. Tenkrát to bylo hodně těžké.”

17. listopadu stála Věra týdny s transparenty v mrazu. Pak s deziluzí sledovala politické dění. Pro ženy po revoluci nebylo v politice místo a dodnes se situace podle Věry příliš nezlepšila. Téma vzájemné podpory žen-podnikatelek je v Česku stále velké.

„Ženy spolu soupeří, což je u nás velký problém. Já jsem dokonce chtěla založit čistě ženskou politickou stranu, ale nikdo do toho nechtěl jít. Ženy si asi myslí, že je politika špína, jenže dokud my nezačneme, tak to tak právě zůstane,” myslí si Věra. České ženy jsou podle Věry také málo sebevědomé, strpí v tichosti nevěru nebo i domácí násilí, nejsou tak asertivní jako třeba Francouzky.

„Ve Francii by byl rovnou rozvod a polovina majetku. U nás je problém i s alimenty, v Česku je žena strašně křehká, zákony ji dostatečně nechrání, ani tresty za znásilnění nejsou adekvátní,” tvrdí. 

Podnikatelka nedávno založila školu Leonardo Da Vinci Academy – školu, kde chce studenty vzdělávat v mezikulturním respektu, řemeslech i ekologii. Chce tak vychovat generaci všestranných politiků, aktivních občanů a lídrů. Zároveň kromě multikulti přesahu chce oprášit i české národní hrdiny a hodnoty. Pro budoucnost je podle Věry potřeba opravdová renesance vzdělávání. 

Co říká Věra o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Věry

„My ženy bychom se měly zapojit do dění a podpořit nutné změny. Angažovat se, vzájemně se podporovat a chránit,” vzkazuje šéfka společnosti Dermacol, Věra Komárová.

Rozhovor s Věrou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video