Sara Polak

Sara Polak, antropoložka a archeoložka umělé inteligence

ROZHOVOR SE SAROU

Příběh Sary

Sara je členka skupiny Prague AI, která se snaží rozvíjet umělou inteligenci, a Paralelní Polis s titulem z Oxfordu. Jak se stalo, že archeoložka objevila čaro umělé inteligence a plánuje z Prahy udělat hub inovací? „Abychom mohli dělat AI, musíme mít nejdřív data jinde než šanonech. První krok je tudíž digitalizce a vzdělávání lidí,” myslí si Sara.

Archeologii chtěla studovat už v osmi letech. Jako holku jí lákala mechanika, dělala šerm a karate a s panenkami si toho moc nenahrála. Její rodina genderové stereotypy rozhodně nereplikovala a Sáru v jejím směřování podporovala. 

Na Oxfordu se Saře studovalo jedním slovem krásně. „Prvním dnem prváku se maže původ i gender, jde o to, co předvedete v esejích a na zkouškách.” Do Čech se ale po několika letech vrátila kvůli stesku po rodině, ale i po českých poměrech – není tu drahé zdravotnictví, lidé jsou tu prý přirozeně šikovní a mají přehled. Navíc se tu těšíme větší sociální prostupnosti. 

„Talent je tu neskutečný. Paralelní Polis je pro mě jak Oxford, je tu naprostá svoboda, jde jen o ideály vědy, technologie a umění. Máme tam takovou klubovnu pro pionýry technologií. Školíme i talentované děti, každý rok 15 a dobrá polovina jsou holky. Učíme je o kyberšikaně, garantujeme program Elements of AI. Žen je v Polis hodně, ale nikdo je cíleně nenabírá,” vysvětluje.  

A jak byla přijatá coby holka s humanitním profilem, která školí v umělé inteligenci? „Vím jistě, že se na začátku říkalo, že tahám humanitní vědy do technologií, o kterých nic nevím, stejně jako o programování. Ale ignorovala jsem to a nepídila se. Někdy mě naštvalo, když na konferenci zajásali konečně tu máme holku, jinak by byl panel plnej chlapů. To mi vadí, chci tam být proto, že jsem dobrá. Lidi jsou někdy v reakcích zpruzení, člověk je musí nechat bejt a neřešit to,” říká Sara.

Sara zkoumala při studiu taky Mozarta - konkrétně to, jak blahodárný vliv má jeho hudba na lidský mozek. „Skladby byly extrémně precizní, někdy hodně perverzní, možná trpěl Tourettovým syndromem. Umělá inteligence tuhle neopakovatelnost zatím napodobit neumí. Lidi se bojí AI možná trochu zbytečně, zatím nemá vědomí, je to obrovská PR bublina. Bojíme se, že se nám s AI budou hroutit systémy a ovládne nás...ale hroutit se může i nemocnice při blackoutu. Každá technologie, na které jsme závislí, nás může zradit. Kvůli tomu se pokrok nedá zastavit, lepší je lidi vzdělat. ”

Co říká Sara o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Sary

„Dokážete cokoliv, vše je o multioborovosti, odvaze. Najděte v sobě sílu a zakousněte se. Napište mi a ráda Vás podpořím i osobně. Když může dělat umělou inteligenci jouda jako já, zvládnete to taky,” říká průkopnice AI, antropoložka a archeoložka Sara Polak.

Rozhovor se Sarou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video