Pěva Čouková

Pěva Čouková, auditorka, daňařka roku 2020 v oblasti daně z příjmu, zakladatelka vzdělávacího portálu ucetni-portal.cz. Pořádá odborné webináře zdarma.

ROZHOVOR S PĚVOU

Příběh Pěvy

Daně a  „účto” jsou její srdeční záležitostí. Mluví tak rychle, jak rychlá asi bude i její vnitřní kalkulačka. Matematiku měla ráda vždy, pak si vybrala specializaci účetní, výšku dělala dálkově se dvěma dětmi. Naprosto se v oboru našla a pocítila touhu své vědomosti předávat dál.

„Talentovaní účetní umí vidět chybu a rychle vyhodnocovat, je to dar,” říká Pěva, která své vědomosti předává skrze svůj vzdělávací portál.

Pěva bývala „hodná holčička” a vysoká škola studovaná s dětmi „na krku” byl její první vzdor vůči rodině. „Všechny domácí práce byly tehdy na mě, nevím, kde jsem brala sílu, ale bylo to dokonalé a já byla nadšená, že si plním sen,” vypráví.

Promovala těsně po revoluci a otevřely se jí vysněné dveře k novým profesím - daňovému poradenství a auditorství. „Pana Zdeňka Sadovského, 1. prezidenta KDP ČR, jsem pak doslova ukecala, aby mě vzal na první zkoušky daňových poradců, měl už plně obsazeno. Nechal se umluvit a já zkoušky udělala, takže kromě talentu to chce i odvahu jít do akce,” směje se.

„Když si statný muž vezme oblek a hlasitě promlouvá, získá snadněji pozornost a dokáže tak zastřít menší či větší neznalosti, na rozdíl od drobné ženy. To určitě platí a byly to i moje první zkušenosti. Řešení? Spoléhat se sama na sebe.  Jinak je ale obor vyrovnaný, je zde podobně žen i mužů, nerovnost jsem nezaznamenala,” říká daňařka roku.

Během své kariéry byla kritizována za to, jak píše i jak mluví. Svojí autenticity v článcích ani na přednáškách se ale nevzdala, naopak ji přijala a prohloubila. Spustě lidí se moje aktivity líbily a pochopila jsem, že zavděčit se všem není priorita. Přemýšlela jsem tehdy o kurzech rétoriky, změně stylu, ale naštěstí se vždy našli tací, kteří mě ocenili. Kritika cílila i na oblékání, stejnokroj lektora byl tehdy tmavomodrý oblek. Mé oblékání se tomuto velice vzdalovalo. Zpětně viděno mám pocit, že jsem byla průkopnicí změny oblékání na seminářích.

V rámci komunity účetních se nebojí eklektického přístupu a mixu žánrů. Kurzy na Bali? Svíčka a příní s kamínkem na počátku webináře o účetnictví a daních? To vše Pěva přináší do pro mnohé suchopárného oboru. „Chtěla jsem i v rámci své komunity bořit stereotypy o šedých myších. Jeden kurz účetnictví proběhl na Bali a byl úžasný. Je taky potřeba, aby si daňoví poradci a účetní našli svou hodnotu dokázali si sebevědomě říct o zasloužené peníze.”

Duše a čísla jsou pro ni spojené nádoby.  Příklon ke spiritualitě u Pěvy nastal na základě zdravotních problémů a milníků v osobním životě.

A jak se Pěvě podařilo dosáhnout cílů a plnit si odvážné sny?  „U velkolepých snů je potřeba si představit nejhorší scénář a jeho řešení. Pak se ptám: zvládnu ten nejhorší scénář? Ano, zvládnu a obavy jsou pryč. a přestat se pak bát do toho jít. Obklopit se lidmi, kteří vás podpoří a nevyvrací vám vaše plány. Když mám nějaký sen, tak paradoxně finance tolik neřeším, úmyslně. Vím, že kdybych je řešila, vzdala bych to. Riziko k podnikání patří stejně jako víra sama v sebe. Věřila jsem si a finance a nové zakázky pak nakonec vždycky odněkud  přišly. Hlava to často nepochopí, ale když jdete za sny, všecho se rozfrčí,” usmívá se Pěva. 

O sny nechce připravovat ani svoje děti. „To bude skvělé, zkus to, říkám svým dětem, i když mají pro mě nerealistické vize. Vím, jak mně samotné taková podpora chyběla," uzavírá. 

Co říká Pěva o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Pěvy

Duše, čísla a seberozvoj jsou pro Pěvu Čoukovou spojené nádoby. Ostatním ženám daňařka roku radí, aby byly za každou cenu autentické, jednaly ze své podstaty a neškatulkovaly se. „Buďte své a originální. To je to, proč jsme myslím tady.”

Rozhovor s Pěvou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video