Petra Kubálková

Petra Kubálková je  podnikatelka, je členkou genderové expertní komory a zakladatelkou hnutí Cats2cats zaměřeného na kreativitu, aktivitu, talenty a sdílení mezi ženami.
Jejím oborem je právě gender v kombinací s IT a projektovým managementem.

ROZHOVOR S PETROU

Příběh Petry

Petra začala v pětadvaceti studovat IT a na začátku studia kolabovala před zkouškami nervozitou. Psychiatr jí pak doporučil nestudovat. Ona se ale naštvala a rozhodla se úskalí překonat tvrdou prací na sobě a studovat dál.

“Hodně jsem tehdy hledala další ženy, které by měly podobné zkušenosti a zjistila, že networkingových sdílecích organizací je málo, a tak jsem založila v roce 2008 Cats2cats, kde si skupina žen sdílí svoje zkušenosti a vzájemně se podporují.” 

A jak se její feministická dráha obohacovala? „Pracovala jsem po studiích v neziskových organizacích Open Society Foundation a Transparency international. Tam jsme se věnovali mimo jiné i projektu zaměřenému gender a novinařinu. Pak jsem začala vést další velké projekty. Pilotně jsme třeba šroubovali na ČR metodiku genderového auditu převzatou z Německa a Skandinávie. Prošla jsem i školení na gender audit a vedla tým více než sto expertů a expertek. Pak jsem logicky byla i u vzniku genderové expertní komory,” vypráví Petra o svém postupném získávání genderové expertizy.

V USA byla v rámci dvou programů s projektem na podporu drobných podnikatelek. „Ty v ČR nabízejí nutné služby v pečovatelství, a to lokálně a v malém, aby mohly sladit osobní život a práci, proto jsou neviditelné,” vysvětluje Petra. Dodává, že v USA chodí feministky téměř po červeném koberci, zatímco v ČR čelí jako feministka obrovskému množství hejtu.

Co říká Petra o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Petry

A jak se s tím vyrovnává? „Bolí to a často pláču. Hejty přicházejí paradoxně často ve chvílích, kdy uspěju. Něco publikuju, podám rozhovor. Naučila jsem se ale nečíst nenávistné komentáře a když je čtu, pomáhá mi sestra a maminka. Sestra je svižná na sítích a odrážíme spolu hejty a komenty, všechny máme i s mámou stejné příjmení a jsme v diskuzích dost efektivní,” směje se Petra.

„Ušla jsem od té doby dlouhou cestu, přednášela jsem na konferencích OSN, umím jít do televize a odpovídat na složité otázky. Ten pán tehdy prostě neměl pravdu. Odolnost člověk musí hledat sám v sobě a umět se nad nenávist povznést. Já sama jsem hodně sebevědomí dlouho neměla.”  

Rozhovor s Petrou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video