Patricie Kaňok

Patricie Kaňok, zpěvačka, textařka songwriterka kapely Vesna

ROZHOVOR S PATRICIÍ

Příběh Patricie

Frontwoman kapely Vesna přináší do české hudby nové motivy, včetně násilí na ženách, nesvobody nebo ženských archetypů. Dívčí kapela je u nás stále neobvyklá, zvlášť když nejde o marketingový produkt, jako byly Pussy Cat Dolls nebo Spice Girls. „My jsme opravdu kamarádky a snažíme se být i dobré muzikantky. Často budíme překvapení, jak kvalitně něco zahrajeme. Lidi z průmyslu jsou překvapení, že nejsme jen hezké holky,” směje se Patricie. 

A jaké přicházejí reakce na neobvyklou tvorbu Vesny, která rozkrývá archetypy, vrací se k folkloru a nebojí se provokovat? „Ještě naštěstí moc nezajímáme bulvární novináře. Jinak se nás média často ptají na feminismus, na to, jestli nemáme něco proti mužům. Podle mě se třeba klučičí kapely nikdo nezeptá, zda mají něco proti ženám. A když přijde na hejty, hodně nám pomáhá naše soudržnost.”

Nejvíc energie Patricii ubírá kritika, která souvisí s tím, že tvorba Vesny neplní něčí očekávání. „My nejsme Michal David, abychom cílili na poptávku co nejširšího publika. Umělci a umělkyně, které já sama respektuji, jsou svobodní lidé a já se vždy těším, čím mě překvapí a respektuji jejich vývoj. Nikdy by mě nenapadlo psát interpretům, že už to není takový, jako bylo první album. Takovéhle reakce mi energii ubírají,” říká Patricie.

Jak je na tom podle Patricie český hudební průmysl ve vztahu k ženám, kterých je sice poměrně dost na konzervatořích, ale pak z branže mizejí? „Život muzikantky není nic snadného, obnáší čas v dodávce a taky ne úplně zdravou životosprávu - u někoho i spoustu večírků a  nepřítomnosti doma. Je otázka, jak tenhle způsob života sedne ženám, které u nás ve společnosti stále plní většinu povinností týkajících se rodiny a domácnosti. V hudbě taky není moc instrumentalistek, producentek, aranžérek a zvukařek,” říká Patricie.

Během covidu vytvořila Vesna rapový klip v boxerském ringu v rámci výzvy Hot Sixteen Challenge 2, v němž hudebnice narážely na řadu stereotypů a upouštěly frustraci z období, které pro umělce bylo často likvidační. „Myslím, že mezi lidmi kolují mylné představy o umělcích jako o bohatých lidech s vilami a bazény. Je to asi naše chyba, dáváme rozhovory, necháme se fotit, ale neukazujeme tolik ten proces, který je náročný a obsahuje spoustu přemáhání,” uzavírá Patricie, která s kapelou Vesna bude Česko reprezentovat na Eurovizi se songem My Sister's Crown, která se týká nesvobody, útlaku žen i války na Ukrajině.

Co říká Patricie o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Patricie

„Ještě naštěstí moc nezajímáme bulvární novináře. Jinak se nás média často ptají na feminismus, na to, jestli nemáme něco proti mužům. Podle mě se třeba klučičí kapely nikdo nezeptá, zda mají něco proti ženám. A když přijde na hejty, hodně nám pomáhá naše soudržnost.”

Rozhovor s Patricií

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video