Nora Fridrichová

Nora Fridrichová, novinářka, zakladatelka projektu Šatník Nory Fridrichové, který pomáhá samoživitelkám.

ROZHOVOR S NOROU

Příběh Nory

Ve veřejném prostoru se pohybuje už mnoho let, své postoje zastává přímočaře a na hodnocení je zvyklá. Kritiku Nora rozlišuje podle tématu, na které se zrovna váže. U jakéhokoliv vystoupení nebo projektu se totiž najdou tací, kteří se do vás „pustí”, dokonce i u charitativní sbírky, jakou Nora založila pro rodiče samoživitele. 

Pomoc, především pro matky samoživitelky, kterých je drtivá většina, byla kritizována spíše na začátku -  často zaznívalo, že si za svou situaci mohou ženy samy. „To naštěstí už vymizelo, teď už Češi a Česky vnímají, že tento problém závažný je,” říká Nora.

Smršť nenávistných komentářů se objevuje v podstatě vždycky, když se Nora veřejně vyjádří k politice nebo mezinárodnímu dění. „Vždy, když kritizuju režimy jako Rusko nebo Čína, tak se hejty a trollové objeví. Často jde o anonymní profily, moc si z toho nedělám. Vážím si lidí, kteří dokážou mluvit sami za sebe.”

Podle Nory je trollení na sítích v dnešní době prostě „součást hry”, i když to někdy znamená přečíst si výhružky, že dostanete kladivem do hlavy. „Tento fenomén se rozjel se sociálními sítěmi, člověk si zvykal postupně.  Největší nástup hybridní války na sítích nastal po anexi Krymu v roce 2014, kdy na Rusko byly ze strany EU uvaleny sankce,” vysvětluje.

Zkušenost s osobními útoky má novinářka vskutku bohaté. Prý změnily charakter s příchodem čtyřicítky. „Před čytřicítkou jsem byla nazývaná lehkou děvou, teď píší i Robertovi, jak se mnou může být, že by si o mě neopřeli ani kolo. Útoky na vzhled, věk i inteligenci jsou na denním pořádku. Ale z tohohle já si opravdu nic nedělám,” směje se Nora.

Její dvě dcery jsou zatím malé, stihly si už ale přečíst i některé nepříjemné titluky. „Dočetly se například, že jsem mezi nimi prožila jedno těhotenství, které skončilo. To netušily a museli jsme si to doma vysvětlit. Zatím jsou ale hejty celkem nedotčené, to nejspíš ještě přijde.”

Některé výhružky online už se ale týkaly přímo dcer a to jsme řešili s příslušnými orgány. „Šlo o výhrůžky znásilněním, uřezáváním hlavy a smrtí. Někdo za to nakonec dostal pokutu. Trest byl ale banální, stovková pokuta nikoho nezastaví,” vypráví novinářka. 

V posledních letech začalo její jméno častěj figurovat v dezinformačních kampaních o ČT a v řetězových emailech pro starší generaci. „Fridrichová nebo Wollner jsou určitými symboly.  Vím, že přímo o mě nejde, jde o to, že se ČT stala předmětem mocenského tlaku ze strany vedení země, které úplně nepřeje svobodě slova.”

Nora si na útoky a dezinformace o sobě zvykla a nepůsobí jí výraznější stres. Jak říká, má kolem sebe tak silný ochranný val přátel a hodných lidí, že to řešit nemusí. Občas se nad komentáři dokonce pobaví, pomáhá jí v tom vlastní ostrovtip, smysl pro drsnější humor i sebekritika. 

Obecná doporučení pro ostatní podle Nory neexistují, každý má své unikátní vnitřní nastavení. Někdo je s „hnusem" srozuměný, jelikož je vyvážen nějakou jinou hodnotou - právě tak to má nastavené Nora. „Zároveň mám ale pochopení pro lidi, kteří si takové věci o sobě prostě číst nechtějí a podle toho se rozhodují,” uzavírá. 

Co říká Nora o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Nory

Novinářka Nora Fridrichová si na útoky a dezinformace o sobě zvykla a nepůsobí jí výraznější stres. Jak říká, má kolem sebe tak silný ochranný val přátel a hodných lidí, že to řešit nemusí a pokračuje dál. Občas se nad komentáři dokonce baví, pomáhá jí v tom vlastní ostrovtip, smysl pro drsnější humor i sebekritika. 

Rozhovor s Norou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video