Michaela Thomas

Michaela je majitelka designového studia Butterflies&Hurricanes.

ROZHOVOR S MICHAELOU

Příběh Michaely

Majitelka designového studia, která se zabývá marketingem a vizuální komunikací. Míša je taky matka tří dětí a pyšná feministka. „Za tu dobu, co mě zajímá role ženy v naší společnosti, jsem si sepsala všechny termíny, kterými mě někdo označoval. A mezi těmi feministka zní jako čajíček. Pravý význam feminismu se podle mě překrývá s humanismem,” říká. 

Před deseti lety ještě Míša feminismus vůbec neřešila.  Přivedl ji k němu až manžel z USA, feminista, který dokonce hrdě nosí placku feminist. „Začala jsem pak skrze marketing spolupracovat s neziskovkou Nesehnutí a řešila, jak jsou ženy zobrazovány v reklamách,” vypráví. 

V dalších letech řešila několik významných kauz s klienty a sexistickou reklamou. „Komerční banka měla velice sexistickou televizní reklamu. Ozvala jsem se tehdy nahlas a poprvé jsem šla hlasitě s kůží na trh. Hodně hejtu jsem schytala překvapivě od žen. Hnusná kráva, kterou moc dlouho nikdo neo**l, to patřilo k častým slovním figurám.” 

Před cca sedmi lety pracovala pro Penam a během spolupráce se zrovna začalo řešit Čapí hnízdo. „Tehdy jsme na Facebook napsaly, že pro tu značku už nebudeme pracovat. Z videa se stal virál a vidělo to hodně lidí. Ty nadávky tehdy byly šílené. Další kauza, v níž jsem se výrazně zapojila, byla sexistická reklama pivovaru Bernard - to jsem tehdy snad i trochu zešedivěla,” vypráví Míša.

„Zobrazování ženského těla vede podle k hrozným koncům. Sama jsem trpěla anorexiií. Až s kojením jsem si plně uvědomila, k čemu jsou prsa a jak jsou ve veřejném prostoru objektivizována pro muže. S mateřstvím jsem taky objevila spiritualitu, což při narození holčičky, která přišla po dvou klucích, ještě zintenzivnělo.” 

Michaela se po porodech začala se více zajímat o přírodu, intuici, roli žen ve společnosti. Poslání současných žen („ezo bitches”, jak Míša s nadsázkou říká), je péče a uzdravování okolí včetně přirody. „I u nás ve studiu máme všechny nějakou formu zranění a dohromady se léčíme. Dost nám pomáhá humor. Prvotní hřích Evy si sebou stále neseme, i když jsme se jako společnost za poslední roky hodně posunuli,” myslí si Michaela.

Míšy rada zní: „Povídejte si o svých bolestech s ostatními. Ohromná síla vzniká sdílením. To se týká i sexuálního násilí, které v nějaké formě zná většina žen.”

„Člověk se těmi nadávkami cítí pošpiněn, ale dnes už vím, co je digitální hygiena a už se mě tolik nedotýkají. Nadávky a útoky na sítích nemažu. Je to stopa toho člověka, jeho vizitka,” uzavírá designérka.

Co říká Michaela o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Michaely

„Jsem matkou tří dětí, manželkou feministy a majitelkou designového studia Butterflies&Hurricanes. Moje rada zní: s ničím nezůstávejte samy! Pracuju v ženském kolektivu, kde sdílíme a léčíme se navzájem, ohromě to pomáhá,” říká Michaela Thomas.

Rozhovor s Michaelou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video