Magdalena Davis

Magdalena je česká politička, bioložka a manažerka v oblasti životního prostředí, od ledna 2020 spolupředsedkyně strany Zelených. Od roku 2018 působí jako starostka města Mníšek pod Brdy.

ROZHOVOR S MAGDALENOU

Příběh Magdaleny

Vstoupila do politiky v roce 2014, když čekala svého nejmladšího syna. A rovnou se setkala a se stereotypy o matkách, které mají být doma a starat se o děti. Mandát tehdy nezískala, a i přes nabídku se mandátu zhostit, jej nakonec kvůli rodině odmítla. „V průběhu mandátu jsem nakonec tu roli začala zastávat, ale to už synovi byly dva roky.“ V roce 2018 jsem při volbách už věděla, že jsem na správném místě a zvítězila v nich.

„Starostka, a tak mladá,“ říkala mi tehdy důchodkyně z Mníšku pod Brdy. Z její perspektivy to nedávalo smysl a já to vlastně chápu. Na hejty na sociálních sítích Magdalena nereaguje, ale ví, že tam jsou. „Oslovení holčičko je pro ženy ve veřejném prostoru bohužel dost běžná věc“. 

I úspěšné a silné ženy mají momenty, kdy mají chuť to zabalit a čelí každodenním dilematům, jak své role kloubit. „V předvečer volby spolupředsedkyně strany Zelených jsem měla pocit, že to zabalím. Vnitrostranická kampaň mě vyčerpala, v Mníšku zase říkali, ať nesedím na více židlích a mně začalo připadat, že už to nedám. V tu chvíli mě podrželi dva mí kolegové, tým kolem mě je extrémně důležitý, bez toho by to nešlo.“ 

Občas taky cítím vinu z toho, že chodím pozdě domů. Myslím, že ženy tohle dilema řeší o něco niterněji, nicméně nastavili jsme si s mužem docela funkční mechanismus.  Někdy zase, když sedím u jednacího stolu s několika muži, cítím, že musím získat respekt a projevit se racionálně, překonat nějaký předpoklad. Výhodou pro mě naopak je, že umím naslouchat a tím pádem lépe předcházet některým frustracím a konfliktním situacím. 

Co říká Magdalena o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Magdaleny

A co jí v politické dráze dává sílu a motivaci překážky zdolávat? Za každou úspěšnou ženou je podle Magdaleny podporující partner. „Můj muž vytváří prostředí, do kterého se těším, nevadí mu hlídat děti nebo vařit. Naše role jsou rovnocenné.

Další motivaci čerpám ze své životní filosofie. Ovlivnil mě Ghándí a jeho „pokud chce člověk změnu, musí se sám stát tou změnou.“ „Úplně největší výhoda je schopnost být sám sebou, vědět, kdo jsem a proč tam jsem. To je nejúčinnější brnění a opora. Funguje i proti různým komentářům, které umí zabolet, to moc dobře znám.

Rozhovor s Magdalenou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video