Kateřina Bělková

Kateřina Bělková, mediátorka, koučka a lektorka Školy mediace .

ROZHOVOR S KATEŘINOU

Příběh Kateřiny

Ač pochází z právnické rodiny, právničina Kateřinu příliš neoslovila. Na stáži v Belgii se ale setkala s mediací a hned jí došlo, že je to TEN obor, kterému se chce dál věnovat. Rozplétání konfliktní spirály za použití znalostí z práva, sociologie i psychologie - takto se dají shrnout principy mediace, mezioborové disciplíny, která je v ČR zatím v plenkách a kterou Kateřina miluje.

„Když jsem si četla anotaci mediačního výcviku, byla jsem hned nadšená. Mediace je o psychologii, profesionálním vyjednávání i právní administrativě. Máte obrovskou sílu a jste tvůrcem toho, kam se lidi posunou,” popisuje Kateřina, co ji na profesi oslovilo. 

Na výcviku ji lákala také vidina změny vlastního komunikačního kódu, prohloubení emoční inteligence, radost ze smysluplnosti i z osobního rozvoje. Po výcviku v Belgii odjela studovat mediaci do Velké Británie, která je kolébkou oboru. „Jsou tam mediátoři ve zdravotnictví, školství i v rodinných vztazích. Ani rozvody v Británii nebývají jako filmové války. Přistupuje se tam ohleduplně k dětem, partneři jsou k sobě velkorysí. Zároveň tam nejsou tak silná existenční ohrožení, která se v Česku s rozvodem pojí, a kterých se partneři obávají.”

Během covidu jí práce přibylo. „Konflikty bují, nikdy jsem nebyla tak vyčerpaná. Způsobuje to těsný osobní kontakt, starost o děti a domácnost, finanční nejistota, obavy o zdraví blízkých,” říká Kateřina o současné situaci, která silně dolehla na mezilidské vztahy.

„Každý by měl jít za svým talentem a sny. Pak přijde i ekonomický benefit. Je třeba hledat uvnitř, nacházet vášně a schopnosti. Může to zpočátku vypadat chabě. Vždyť i moje začátky na nádraží Holešovice byly směšné. Jezdila jsem autobusem z Teplic a za dva měsíce nepřišla ani noha. Pak přišel první klient, první rozvod. Vše jsem jim vyjednala a sepsala a oni dali pozitivní referenci soudci. Soudce mi zavolal a začal mě dál doporučovat,” vypráví Kateřina.

Lidi si zprvu mysleli, že mediace se týká médií nebo medikamentů a Kateřina musela trpělivě vysvětlovat a čekat. Minimálně rok si budovala jméno v oboru. Postupně o ní začali mluvit na OSPODech i v manželských poradnách. Dnes si již otevřela vlastní výcvik, na kterém školí nové mediátorky a mediátory.

Podle Kateřiny se naučí mediovat každý. Mediace má totiž jasné fáze i techniky, a proto se ji naučí  narcis i egomaniak. Mediátor potřebuje hlavně nestrannost. Musí být ukotven sám v sobě a ustát, co se děje kolem. Musí chápat škálu lidských emocí. A jak říká Kateřina, pravda není zdaleka to nejpodstatnější, o co v mediaci jde. 

Z humorných příhod vybírá případ akademické malířky, která nechtěla namalovat ústně dohodnutý obraz pro svého galeristu. On pak podal žalobu a chtěl, aby malířka slíbený obraz malovala. Ta tvrdošíjně odmítala. „Pak jsme si rozmotali jejich společnou historii. Nakonec se ukázalo, že její podmínky nejsou vůbec finanční a ona nakonec obraz namalovala. Galerista radostí plakal a soudce nevěřil, že je to možné,” směje se Kateřina.

Kateřina prošla i duchovním výcvikem v Indii. Potřebovala získat pocit, že má kontrolu nad svou myslí a je tvůrkyní svého života. Měsíc žila v komůrce v idnckém ašrámu, se džberem na vodu a urvaným zrcátkem z bouraného gazíku. Měsíc se věnovala jen sobě, meditovala, řešila akupresuru a úplně se napojila zpět na svůj střed. “Od té doby jsem schopná se ovládat i při ukřičených mediacích.

Podle Kateřiny je nutné mít kolem sebe pár lidí, kteří vás skutečně mají rádi. I se všemi vašimi chybami. Což vyžaduje i zbavení se vazeb a sociálních vztahů bez potřebné kvality. Je to těžký, ale nutný proces. „Udělala jsem to po návratu z Indie. Nejdřív mě obvinili, že jsem pyšná a jiná a divná a naše vztahy zmizely. Jiní lidi naopak přišli a jsou to ti úžasní lidi, s kterými mají mé vztahy potřebnou hloubku,” uzavírá úspěšná mediátorka. 

Co říká Kateřina o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Kateřiny

 „Našla jsem si mediaci, disciplínu, která je pro mě vášní. Chci abys se mediace uplatnila napříč českou společností a aby se jí začalo věnovat více lidí. V životě se nesmíte bát chyb a následovat své skutečné talenty.

Aby to šlo, musíte se mít rádi, pracovat na sobě, uchovávat si vnitřní klid a pevnost,” radí mediátorka Kateřina Bělková.

Rozhovor s Kateřinou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video