Jarmila Johnová

Jarmila je bývalá disidentka a zakladatelka organizace Pražské matky (dnes Pěšky městem). Věnuje se především zlepšování životního prostředí, veřejného prostoru města a podmínek pro pěší, a to převážně v Praze. Historie organizace začala demonstrací 29. května 1989, kdy skupina pražských matek u příležitosti v Praze pořádané konference ministrů životního prostředí sepsala petici, získala pod ni v ulicích zhruba 400 podpisů a doručila ji na konferenci.

ROZHOVOR S JARMILOU

Příběh Jarmily

Jarmila je disidentka a žena, která jde proti proudu, kdykoli je potřeba. Během totality podepsala Chartu77 a jakmile režim padl, měla už načteno tolik knih s environmentální problematikou a byla zároveň matkou malých dětí, že jí to nedalo a začala úředníkům na ministerstvu životního prostředí vysvětlovat, že auta doopravdy ničí kvalitu ovzduší. Moc jí to nevěřili a poslouchat ji, matku s kočárkem, také nechtěli.

Ze severojižní magistrály sice vysněný zelený bulvár neudělala, za to ale ve svou neziskovkou Pražské matky (jedno z prvních porevolučních hnutí tohoto typu) prosadila třeba přednost na přechodu pro chodce. 

Má tři děti a v souvislosti s tím vzpomíná na takzvané dvojí otroctví tehdejších žen, v práci a pak i doma. „Starejte se raději o děti a jezděte s kočárem,“ radili mi na ministerstvu, když jsem je přesvědčovala o tom, že je třeba řešit kvalitu ovzduší a limitovat autodopravu ve městě. „Děti se nám u výfuků dusily, dnes mají sice auta nižší emise ale nebezpečná prašnost zůstává.“ 

Co říká Jarmila o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Jarmily

Podle Jarmily se dá každá překážka překonat, každá kritika a neúspěch ustát, pokud skutečně věřím svému poslání a vím, že dělám správnou věc.  

Rozhovor s Jarmilou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video