Ilona Bittnerová

 Ilona Bittnerová, podnikatelka, zakladatelka firmy na menstruační potřeby Maluna a blogu kalisek.cz

ROZHOVOR S ILONOU

Příběh Ilony

Původně vystudovala pedagogický obor na MFF a PřF UK, ale učit nikdy nezačala. Na doporučení kamarádky začala používat menstruační kalíšek. Ten jí vyhovoval a tak se rozhodla, že ho dostane na český trh. Žádný velký business plán za tím nebyl, ale vznikla firma Maluna a blog Kalíšek.cz. Pak si Ilona přidala do portfolia ještě e-shop Ecstatic a nakladatelství MintyFox.

Když o kalíšku tehdy začala hovořit s kamarádkami, zjistila, že o menstruaci nechtějí vůbec mluvit a produkt jim připadá nechutný. „Nejhorší byly argumenty ze zdravotních pozic, většinou s minimem informací o tom, jak funguje a jak se používá. Padal i argument, že se kalíšek může někde zatoulat a ztratit. Zjistila jsem, že se mnoho žen tam dole nikdy neprohlédlo. Další argument se týkal vzduchových bublin, které se dostanou do menstruační krve a pk způsobí smrt. Vždycky jsem trpělivě vysvětlovala s vědomím, že někdo hodiny biologie prostě minul,” usmívá se Ilona.

Kromě eshopu s menstruačními pomůckami založila i informační blog kalisek.cz. „Naše “kališnice”, kterých je už 22 tisíc, mezi sebou na fóru drží přátelskou debatu. Jakmile se mezi uživatelkami objeví hejty, okamžitě mažeme,” říká.

Ilona byla i hostkou v DVTV a to právě s tématem „menstruační chudoby” a menstruačních pomůcek zdarma, o kterých probíhá velice vyhrocená debata. Tím pádem zůstala sama Ilona hejtů ušetřena. Když ale na Facebooku přicházejí nenávistné zprávy ohledně jejího byznysu nebo poškozování od konkurence, snaží se vždy o věcnou reakci.

„Když mě něco hodně naštve, diskutuji. Nejhůř nesu, když někdo o věci nic moc neví a vydává se za největšího odborníka. Tuhle nespravedlnost vnímám a mám potřebu zasáhnout. Také mě rozčilují ženské podnikatelky, které jsou zbytečně dravé a silové. Nikdy bych nešpinila konkurenci, jsem spíš pro spolupráci,” říká Ilona. Když je pak nejhůř, pomůže reálný svět a odpojení. „Pomáhají mi děti a venčení mojí feny. Když jsem rozčílená, tak si taky pouštím na uklidnění dobrou muziku.”

Být podnikatelkou a vzdát se role 100% fulltime matky je někdy těžké. Nejen pro ženu samotnou, ale i pro její okolí, kterému žena neúmyslně nastaví nevyžádané zrcadlo. 

„O některé kamarádky jsem přišla, protože nechápaly mou cestu, kdy třeba celý den pracuji a otec je doma s dětmi. Lidi neradi slyší, že někoho práce baví a ještě živí. Občas mám ale pochyby, protože v hlavě stále pracuji. Kdybych byla někde zaměstnaná, měla bych asi míň puzení myslet na práci skoro nonstop. Kdybych si zpětně mohla radit, asi bych si hlídala víc času pro sebe a soustředila se fakt na jednu věc,” říká podnikatelka. 

Po rozvodu se Ilony spoustu známých ptalo na to, co bude dál dělat a jak se bude živit. „Poslední, co jsem tehdy řešila, bylo, kde vezmu peníze. Lidi v mém okolí často netušili, že si dokážu svým podnikáním i vydělat. U muže by to myslím viděli úplně jinak. Nejhorší je zjištění, že vás soudí a pomlouvají právě přátelé. Asi za tím je závist - mám dvě krásné děti, podnikatelský úspěch, už toho bylo na některé asi moc. Vždycky si v tu chvíli uvědomím, co všechno se povedlo, co všechno mám a raduju se z toho.”

Co říká Ilona o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Ilony

 „Chodit ven se psem, hrát si s dětmi a poslechnout si dobrou hudbu mi pomáhá, když jsem naštvaná. Rozdýchám tak lépe i odsudky okolí. Důležité je zůstat u toho, co vás baví. Jak vidíte, i z kalíšku se dá udělat milionový byznys. Nenechte ale podnikání, aby vás pohltilo, musíte mít i čas jen pro sebe,” radí podnikatelka a zakladatelka firmy Maluna Ilona Bittnerová. 

Rozhovor s Ilonou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video