Alena Doláková

Alena Doláková, herečka, autorka. Hlavní role v novém filmu Zrcadla ve tmě, který je právě v kinech.

ROZHOVOR S ALENOU

Příběh Aleny

„Když o mě napíšou, že jsem nahatá feministka, je mi to celkem jedno, zejména díky tomu, že do veřejného prostoru nevstupuji jen jako herečka skrze média, ale mám vlastní projekty - třeba podcast Chci to, postelovou talkshow o sexu, intimitě a duchovnu, nebo mojí knihu Anna z Hollywoodu. Do mé vlastní autorské stopy mi média nijak nezasáhnou,” říká Alena.

Alena přiznává, že ráda provokuje. Nejen v podcastu o sexu, který tvoří s kamarádkou. Ale i třeba kapitolou ze zmiňované knihy s názvem “Pinďouři”, která je celá o hodnocení mužů dle velikosti penisů. Alenu fascinuje objektivizace, různá hodnocení žen a mužů, různá společenská očekávání, kterým muži a ženy čelí.

Co se týče hejtů a online džungle, má celkem jasno - začít u sebe. „Sama jsem lidi hejtila jen kvůli mediálnímu obrazu. Je důležité se ale podívat do sebe a uvědomit si, proč ostatní hodnotíme na základě headlinů, drbů nebo informací vytržených z kontextu. Zamýšlím se vždycky nejdřív nad tím, proč tu osobu negativně hodnotím, co mě přesně vytáčí, co nemám dořešené na sobě samotné. Je to forma zrcadlení,” říká Alena.

Nejvtipnější titulek o sobě, který Alena se smíchem cituje zní: „Doláková chce ovládnout svět svou vagínou.” Jde pravděpodobně o nesmyslnou reakci na její knihu, ve které naopak psala o tom, že si v USA herecké příležitosti rozhodně odmítá zajišťovat skrze intimní sbližování s režiséry nebo producenty. „To nevymyslíš,” směje se Alena tomu, že svět asi bude muset ovládnou vagínou, kam teda nikoho nepustí.

„Negativní pocity přebíjím tvorbou nebo nějakým sebe-uzeměním. Zavolám milované osobě, dám si vanu. Pomáhají taky rituály sebelásky - čím se budeme mít my ženy radši, tím tady bude líp. Zaručený lék je taky bytí offline,” radí Alena.

V Americe jako herečka nikdy známá nebyla, takže přímo hejty na svou osobu odtamtud nezná. Ale ví, že tam existují sítě vzájemné podpory, například Women in Film. V ČR podobné sítě zatím nejsou, lidi si podle Aleny víc konkurují a víc se bojí vystoupit z davu. „Když tady řekneš něco kontroverzního, lidi spíš mlčí, bojí se kontroverze a tiše souhlasí,” myslí si. 

Co říká Alena o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Aleny

„Nebojte se ozvat, když vám něco nepřijde fér, potkejte se s hejtry v offlajn. Uvidíte, že to jsou obyčejní lidi, kteří by potřebovali obejmout. Taky hejterům můžete napsat odpověď, abyste se uklidnili ale neodeslat ji, protože tolik Vaší pozornosti si nezaslouží. Kumulované emoce využijte v tvorbě, umění nebo při fyzické aktivitě,” radí herečka Alena Doláková.

Rozhovor s Alenou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video