Helena Houdová

Helena Houdová, bývalá modelka, koučka, lektorka, průvodkyně na cestě k celistvosti 

ROZHOVOR S HELENOU

Příběh Heleny

Veřejnost jejím projektům ohledně sexuality, tvoření, emocí a posvátnosti často nerozumí nebo je úplně odmítá. Neporozumění zažila už jako mladá modelka. „Tenkrát mě to semlelo, Miss sledovalo 5 milionů Čechů, vlastně poprvé jsem se potkala s tím zlem v lidech,” vypráví Helena. 

„Když v zahraničí na ulici procházela nějaká slavná osoba, lidé tam zářili a byli rádi za setkání. Zatímco v Čechách se enormně soudilo a soudí dodnes.” Podle Heleny za to můžou staletí útlaku.

Souzení se stalo nástrojem k přežití. Ten mikroskop mi vadil. Na druhou stranu, kdyby nebylo hejtů, nedostala bych se tam, kde dnes jsem. Když mi něco vadí, tak je to ve mně. Když mi někdo pošle hejt, tak si musím ujasnit, co se ve mně děje.” 

„Trpěla jsem syndromem hodné holky. Chtěla jsem ostatní potěšit, být oblíbená a docela dlouho mi trvalo se osvobodit. Vždycky jsem jen těšila okolí, ani jsem nevěděla, co sama chci, žila jsem v totálním potlačení sebe samé. Soudy sice nepřestaly, ale dnes už mi nevadí.

Bloky a stará traumata jsem snad už zpracovala. Alespoň z většiny. Chce to dost odvahy a smekám před všemi lidmi, kteří svým blokům dokážou čelit.”

V létě zažila útok na sociálních sítích, který oživil její strach o děti. Díky tomu jej přijala a zpracovala. Proti emocím je podle Heleny třeba nebojovat, musíme je naopak přivítat a dovolit jim odejít. Být s tou emocí, nechat si jí v těle. „Emoce jsou jako vlny, my jsme jejich oceán.

My na ní musíme surforvat, to platí i o smutku. Lidi, kteří mě soudí, většinou mají své bolesti – ať už ji kritizují za ezo, za biomatku. Mají tuhle složku potlačenou, rodina jim tvrdila, že musejí vydělávat peníze, aby se uživili. Jsou to lidi, kteří chtěli jen potěšit okolí a vlastně jim vadím proto, že jim to zrcadlím,” říká Helena. 

Žila dlouhé roky jako single máma. Je také součástí unschoolingové komunity, za což slízla hodně negace. Zatímco matky samoživitelky se podle Heleny staly normou a často se na ně útočí, muži ve stejné roli mají podporu ze všech stran. Útoky na tělo a sexualitu už pominuly.

Ty si zažila v modelkovském období. „Když jsem já přijala, jak silné a krásné moje tělo je, tak jsem se osvobodila. Jakmile jsem svoje tělo přijala, tak i tyhle komentáře vymizely. A když si něco takového přečtu, tak už to ani nevnímám. 

Bali bylo na mé cestě důležité. Teď po 35 letech jsem si dovolila tvořit ze své podstaty, být propojena se svou sexuální energií. Nyní ale vím, že můžu být kdekoli. Pořád se měním, dovoluji si expandovat a růst.” 

Co říká Helena o sobě a jaký má vzkaz?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rada od Heleny

"Chtěla bych podpořit všechny ženy, aby důvěřovaly své intuici a schopnostem. Posilujícím a důležitým prvkem jsou pro mě láskyplné vztahy, které se snažím vytvářet a které činí život radostným."

Rozhovor s Helenou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video